Medyczna marihuana to usankcjonowany prawnie środek farmaceutyczny, który ma realny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Od kilku lat zyskuje popularność, ponieważ okazało się, że może pomóc pacjentom z różnymi chorobami i to wówczas, kiedy tradycyjne leczenie zawodzi albo nie wystarcza. W listopadzie 2017 roku oficjalnie uznano marihuanę medyczną za środek legalny w Polsce, a pacjenci, dysponujący stosowną receptą, mogą ją kupować w coraz większej liczbie aptek. Kiedy warto stosować marihuanę leczniczą i gdzie można ją nabyć w Warszawie?
Czym jest marihuana medyczna?
Marihuana medyczna jest produkowana z konopi siewnych lub indyjskich, które znane są ludziom od wieków. Jeszcze w poprzednim stuleciu produkowano z nich ubrania, ale również kosmetyki czy produkty spożywcze. Konopie siewne są uprawiane pod restrykcyjną kontrolą, a sam lek produkowany jest zgodnie z wszelkimi zasadami obowiązującymi produkcję leków. Przechodzi więc szeroko zakrojone testy jakości.
Marihuana medyczna od 2017 roku jest w Polsce środkiem zalegalizowanym i mogą z niej korzystać pacjenci, którzy otrzymali odpowiednią receptę od lekarza. Marihuana medyczna dzieli się na kilka rodzajów różniących się stężeniem substancji czynnych, a więc przede wszystkim THC i CBD. W swojej medycznej wersji marihuana częściej ma o wiele niższe stężenie THC niż marihuana rekreacyjna.
THC, czyli tetrahydrokannabinol, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale również odurzające. Wpływa na czas reakcji, koncentrację i może prowadzić do złej oceny sytuacji. Dlatego też w marihuanie medycznej zazwyczaj spotykamy się z o wiele wyższym stężeniem CBD, czyli kannabidiolu, który nie ma właściwości psychoaktywnych. Finalne stężenie marihuany na receptę zależy jednak od konkretnej dolegliwości pacjenta.
Konsultacja z możliwością wystawienia e-recepty
- Konsultacja on-line
- E-recepta
- Zaświadczenia o terapii
- Dla nowych pacjentów
Zniżka
Kontunuacja terapii dla obecnych pacjentów
- E-recepta
- Brak możliwości zmiany dawki
- Przedłużenie obecnej terapii
- Tylko dla obecnych pacjentów
Konsultacja przejściowa - dla pacjentów innych klinik
- Konsultacja on-line
- E-recepta
- Zaświadczenie o terapii
- Dla nowych pacjentów
Recepta na marihuanę medyczną w Warszawie
Marihuana lecznicza jest w Polsce legalna, ale nie można jej nabyć bez odpowiedniej recepty. Może być ona wypisana przez każdego lekarza, mającego uprawnienia do przepisywania substancji psychoaktywnych i to niezależnie od jego specjalizacji.
Warto jednak dodać, że do grupy tej nie należą weterynarze, a po marihuanę zazwyczaj sięga się w ostateczności, kiedy tradycyjne leczenie farmakologiczne nie wystarcza. Obowiązkiem lekarza jest szczegółowe badanie i poznanie historii choroby pacjenta oraz jego aktualnego stanu zdrowia. Jeśli lekarz uzna, że pacjent wymaga leczenia suszem, wypisze odpowiednią receptę.
Musi się na niej znajdować informacja o tym, że przepisany środek zawiera substancję psychostymulującą, a także dokładna ilość oraz informacje dotyczące dawkowania. Ponadto lekarz nie ma prawa wypisać recepty na ilość większą niż zapotrzebowanie pacjenta w przeciągu dziewięćdziesięciu dni.
Stosowanie marihuany leczniczej w Polsce to stosunkowo nowy trend, dlatego wielu lekarzy rodzinnych wciąż sięga głównie do medycyny tradycyjnej i bagatelizuje nowinki w zakresie leczenia innymi sposobami. Warto umówić się na konsultację z wykwalifikowanym lekarzem, mającym większe pojęcie o działaniu marihuany w danych przypadkach.
Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład skorzystanie ze strony www.marihuanamedyczna.com.pl. Wystarczy wejść na stronę, kliknąć w zakładkę zamów konsultację i wypełnić niezbyt długi formularz, a następnie zaczekać na kontakt z lekarzem. Jeśli konsultacja wykaże konieczność stosowania marihuany leczniczej, lekarz wyda receptę, którą można zrealizować w jednej z wielu aptek w całej Polsce. Warto wcześniej zadzwonić do wybranej placówki, aby dowiedzieć się, czy lek jest dostępny.
Jakie choroby leczy się przy pomocy marihuany leczniczej?
Marihuana lecznicza jest ceniona jako środek farmaceutyczny przede wszystkim ze względu na silne działanie przeciwbólowe, wskutek którego jest w stanie wspierać leczenie, kiedy tradycyjne środki przeciwbólowe nie działają i znacząco obniżyć ich spożycie. W rezultacie jest stosowana w przypadku osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy zespoły bólowe dotyczące stawów oraz mięśni.
Okazuje się też skutecznym środkiem w walce z nawracającymi migrenami, pląsawicą Huntingtona, chorobą Parkinsona, Alzheimerem, dystonią, boreliozą czy bruksizmem. Regularne stosowanie marihuany medycznej nie tylko zwalcza objawy poszczególnych chorób, ale również wpływa na jakość i komfort życia pacjentów.
Badania dowodzą, że lecznicza marihuana jest pomocna w walce z depresją, stanami depresyjnymi, stanami lękowymi, migreną czy bezsennością. Może też okazać się pomocna w przypadku osób cierpiących na ADHD, zespół stresu pourazowego czy nawet zespół Aspergera. Badania nad tym środkiem wciąż trwają i w przyszłości może okazać się, że marihuana pomaga w leczeniu kolejnych dolegliwości. Już teraz, można nazywać ją środkiem o bardzo kompleksowym działaniu na ludzki organizm.